Asset Publisher Asset Publisher

Wystawa ,,Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia"

W siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu po raz kolejny będzie można oglądać wystawę „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Została ona zorganizowana przez Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną we współpracy z Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwami: Radom, Kozienice i Zwoleń.

3 października zapraszamy na otwarcie i konferencję prasową. Zwiedzanie wystawy będzie możliwe w dniach od 3 do 18 października po uprzedniej rejestracji PSSE w Radomiu (ul. Okulickiego 9D) tel. 48 330 90 47:

  • w godz. 8.30-18.00 od poniedziałku do piątku,
  • w godz. 10:00-14:00 w sobotę i w niedzielę.

Celem wystawy jest upowszechnienie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych, trujących oraz zasad bezpiecznego grzybobrania. W ciekawej aranżacji leśnej będzie można obejrzeć około 60 sztuk atrap grzybów w skali 1:1, aby jak najwiarygodniej pokazać poszczególne grzyby w ich naturalnym środowisku, pogrupowane pod względem podobieństwa zewnętrznego. Oglądając je można nauczyć się rozpoznawać poszczególne gatunki.

Podczas wystawy uczestnicy uzyskają odpowiedzi na tematy dotyczące pracy leśnika i zrównoważonej gospodarki leśnej. Zwiedzający dowiedzą się dlaczego jest tak ważne zachowanie różnych typów lasu nie tylko dla leśnika, ale również dla turystów i osób rekreacyjnie korzystających z lasu, w tym dla grzybiarzy. Dowiedzą się także jak zbierać grzyby, aby nie łamać przepisów prawa. Lasy są dostępne dla wszystkich, ale są obszary, gdzie grzybobranie jest zabronione ze względu na ochronę nasadzeń młodych drzew, ochronę przyrody lub bezpieczeństwo. Prezentowane będą tematyczne tablice edukacyjne, filmy edukacyjne pozwalające poznać budowę grzybów, ich różnicowanie i zasady bezpiecznego przebywania w lesie. Zwiedzający mogą dzięki prelekcji dowiedzieć się, jakie są zasady zbioru grzybów i jak zapobiegać zatruciom.

Odwiedzający ekspozycję będą mogli usłyszeć odgłosy lasu dzięki czemu poczują się jak w prawdziwym lesie. Sprzyjać temu będzie aranżacja z roślin runa leśnego i drzewek leśnych przygotowanych dzięki nadleśnictwom: Radom, Kozienice i Zwoleń. Dostępne będą także materiały edukacyjne w postaci ulotek i broszur. Dla smakoszy kuchni inspirowanej lasem leśnicy przygotowali broszurę ze sprawdzonymi przepisami na potrawy z darów lasu zebranymi wśród leśników, ich przyjaciół i rodzin.

Prowadzona będzie również profilaktyka odkleszczowa.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się  3 października o godz. 11:00.

W programie m.in.:

  • Konferencja prasowa
  • Oprowadzenie po wystawie
  • Przypomnienie podstawowych informacji nt. grzybów, ich klasyfikacji i zasad zbierania
  • Prezentacja często mylonych gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących
  • Omówienie skutków zatruć grzybami i ich konsekwencji dla zdrowia.

Zasady zwiedzania

Wystawa będzie dostępna do zwiedzania dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji, jak również dla osób indywidualnych. Osoby, które będą mieć problem z oceną zebranych przez siebie grzybów mogą zgłaszać się do stacji Sanepidu.

Wystawę można będzie oglądać w dniach 3-18 października w godz. 8.30-18.00 od poniedziałku do piątku oraz w godz. 10:00-14:00 w sobotę i w niedzielę w siedzibie PSS-E przy ul. Okulickiego 9D.

Informacji udzielają i rejestracji dokonują pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w PSS-E w Radomiu, tel. 48 330 90 47.

Wstęp wolny zarówno dla grup, jak i osób indywidualnych. 

Patronat honorowy nad wystawą objął Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie

Patronat medialny nad wystawą objęli Telewizja „Dami”, Radio Plus Radom, Gazeta „Echo Dnia”.