Wydawca treści Wydawca treści

Wyjątkowe Święto Polskiej Niezapominajki

Słoneczna niedziela tłumnie zgromadziła uczestników Święta Polskiej Niezapominajki. Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku kolejny raz stał się stolicą obchodów tego święta. W pikniku zorganizowanym przez Lasy Państwowe wzięło udział kilka tysięcy osób.

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest już po raz 17., a zapoczątkował je w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio śp. Andrzej Zalewski. Jest to święto leśników, przyrodników i wszystkich, którzy kochają las i polską przyrodę, a główny jej cel to promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Ma również inny przekaz – to tak jak niezapominajka – symbol pamięci i miłości, ma zachować od zapomnienia ważne chwile w życiu, osoby, miejsca i sytuacje, a jej przekaz przeplata się w strofach poezji, kartkach pocztowych, czy nazwach ulic.

A jak zrodziła się idea Święta Polskiej Niezapominajki? Redaktor Andrzej Zalewski prowadząc audycję radiową doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek, bo mamy środowisko przyrodnicze w bardzo dobrym stanie i doszedł do wniosku, że ten kwiatek będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody. A prowadząc pewnego razu audycję radiową w Walentynki stwierdził, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie. I tak zrodziła się idea zapoczątkowania tego święta, w którą realizację włączyli się leśnicy. 

Tegoroczne obchody Święta Polskiej Niezapominajki rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową twórcy Święta Polskiej Niezapominajki i patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku redaktora Andrzeja Zalewskiego. Nadanie imienia, to wyraz szczególnego wyróżnienia za zasługi dokonane przez redaktora dla leśnej społeczności oraz dla promocji ośrodka i regionu. W podziękowaniu za pamięć o leśnikach i Święcie Polskiej Niezapominajki bukiet kwiatów otrzymała także Bożena Zalewska, żona redaktora.

Dalsze uroczystości miały miejsce na scenie. Po sygnale myśliwskim w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu gości powitał Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Następnie Marek Szary, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu ds. ekonomicznych i rozwoju wspomniał osobę śp. red. Andrzeja Zalewskiego, długoletniego dziennikarza Polskiego Radia, niestrudzonego propagatora idei poszanowania przyrody, zwłaszcza lasów, pomysłodawcy i organizatora Święta Polskiej Niezapominajki.

Po części oficjalnej uczestnicy pikniku wysłuchali koncertu muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu. W atmosferę leśnych opowieści wprowadził uczestników Antoni Zięba z Technikum Leśnego w Brynku, laureat konkursu zainicjowanego przez red. Andrzeja Zalewskiego „Bajarze z leśnej polany”. Następnie scena została oddana we władanie dzieciom z przedszkoli „Niezapominajka” w Radomiu i Jedlni-Letnisku oraz szkół podstawowych z Jedlni-Letnisku i Zwoleniu.

Kolejną atrakcją, tym razem nawiązującą do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości był pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej III okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu pod przewodnictwem Pawła Łuka-Murawskiego, aspiranta Policji Państwowej.

Następnie w świat Karate zabrał uczestników Mateusz Garbacz z Nadleśnictwa Ruda Maleniecka – pasjonat tego sportu. Tę wyjątkową, kształtującą ducha i ciało dyscyplinę sportu przedstawili członkowie koneckiego oraz radomskiego Klubu Karate Kyoukushin.

Na pikniku każdy mógł ciekawie spędzić czas. Warsztaty, gry i konkursy przygotowane zostały przez nadleśnictwa z leśnych kompleksów promocyjnych „Puszcza Kozienicka”, „Puszcza Świętokrzyska”, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum przy Nadleśnictwie Marcule, Świętokrzyski Park Narodowy, Kozienicki Park Krajobrazowy, Ligę Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Sanepid, radomskie Miejskie Biuro Konserwatora Przyrody, Muzeum Wsi Radomskiej oraz centra aktywności lokalnej. Powodzeniem cieszyły się stoiska szkół leśnych i drzewnych z Zagnańska i Garbatki-Letnisko, szczególnie pokazy ptaków drapieżnych z koła sokolniczego i warsztaty stolarskie. Popularna była także wystawa Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, które w ramach stoiska Nadleśnictwa Kozienice przywiozło ze sobą swoich małych podopiecznych – pszczoły. Można było degustować miód, a także przyglądać się ich pracy w ulach wykonanych z przeszklonych ścian. O swoich doświadczeniach opowiadali też pracownicy nadleśnictwa – pszczelarze. Uczestnicy mieli okazję do bezpośrednich rozmów z leśnikami w duchu tegorocznej kampanii Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi.

Na pikniku można było również podziwiać wytwarzanie rękodzieła inspirowanego przyrodą, zakupić wyroby regionalne czy naturalne kosmetyki na bazie miodu i pyłku kwiatowego. Tego dnia Leśny Ośrodek w Jedli-Letnisku stał się miejscem wielu zorganizowanych i rodzinnych rajdów rowerowych, między innymi Grupy Rowerowej Zwoleń, która w ten sposób realizowała swój plan 1918 kilometrów dla Niepodległej. Zwolennicy nordic walking wybrali się z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking i leśnikiem na spacer do uroczyska Mysie Górki.

Święto Polskiej Niezapominajki uświetnił zespół muzyczny – wystąpił Paweł Stasiak z Zespołem PAPA D. Wszystkiemu towarzyszyła upalna pogoda i miła atmosfera, a relację ze Święta Polskiej Niezapominajki można było wysłuchać na żywo w Programie 1 Polskiego Radia, które było patronem medialnym tego wydarzenia.